Rozhovor pro časopis "Don Balon"

19. dubna 2009 v 22:37 | Lili |  Torres » rozhovory
Populární španělský sportovní magazín "Don Balon", udělal s 25-ti letým útočníkem za Liverpool a španělskou reprezentaci, Fernandem Torresem, rozhovor. Mluví tam o jeho kariéře a především plánech do budoucna, do jakých klubů má namířeno: Real Madrid, AC Milán, Inter Milán nebo Bayern Mnichov?. Je to vážně zajímavé, přečtěte si :)


Bylo ti líto Real Madridu kvůli tomu, co se stalo na Anfield Road?
Ne. Rafa Benitez nás učí, aby jsme se zaměřili na to, jak hrát hru a ne na protihráče. Neměli byste být smutní nebo se zamýšlet nad vaším rivalem, měli byste jim ukázat svůj respekt, ale není potřeba o nich mluvit, měli byste se snažit soustředit na svůj vlastní tým.

Liverpool vyhrál 1:0 na Bernabeu, ale ty jsi se příliš neprosadil...
Byl jsem zraněný, ale je fakt, že jsme nakonec na straně Santiago Bernabeu vyhráli... a co je lepší, postoupili dál v Lize Mistrů! Nikdy jsem nebyl rád, když jsme měli přijít hrát na tento stadion. Byl jsem zraněný hned v první minutě. Ale co mi pomohlo dál hrát, byla touha a výdž pomoci svému týmu.

a na Merseyside jsi konečně našel cestu skrz Ikera Casillase...
Tím gólem jsem si pomohl překonat to skóre na Santiagu. Iker je skvělý brankář a zachránil Real Madrid před ještě težší porážkou.

Je Casillas lepší v real Madridu, než jeho protivník z Liverpoolu?
Ne, protože věřím, že Pepe Reina je bez jakých koliv chyb stejně dobrý jako Iker. Reina je brankář světové třídy, přestože je to Ikerův náhradník ve španělské reprezentaci. V Anglii je to vysoce ceněný hráč a svoji pochvalu si právem zaslouží. To samé by mohlo být řečeno i o Ikerovi.

Myslel jsi po nakládačce Real Madridu na někoho nějak výjímečně?
Na hodně lidí... třeba na všechny fanoušky, kteří na sobě měli dresy Atletica Madridu jak na Santiagu, tak na Anfield. Vždy se budu pokládat jako jeden z fanoušků Atletica Madridu a mohu říct, že jsem na to hrdý.

Jsi stále oblíbený mezi fanoušky. Jsi více milován na Anfield nebo jsi byl na stadióně Vicente Calderon?
Jsou to odlišné uznání. Na Vicente Calderon jsem neměl tolik ocenění mezi fandy, protože jsem byl ještě hráč, který pracuje na své cestě ve svém prvním týmu a všichni věděli, že jsem Atletico ohajoval už od malička. A Liverpool mi vynesl chválu a podporu. Podařilo se jim vyhrávat už od prvního dne, co jsem nastoupil.

Máš tam svůj vlastní chorál...
Ano, cítím se zde mnohem důležitější, než když jsem byl v Atleticu... možná je to tím, že Liverpool je větší klub a pomáhá mi cítit se v klubu více důležitý.

Bereš sám sebe jako dobrého hráče?
Jak tak postupuji stejnou cestou už jako jako mladý hráč, očekám pokrok. Zkušenost je důležitá, jako tréninky každé den v naději ke zlepšení. Stále mám co zlepšovat a pořád se můžu stát lepším hráčem, než dnes.

Pomáhá ti hrát v Premier League?
Ano, protože je to nejlepší tuzemská liga v Evropě. La Liga byla nejlepší před několika lety, ale Premier League se vyvinula a nyní nabízí mnohem zábavnější fotbalové zíkroky. Zápasy se hrají o hodně rychleji, než ve Španělsku, je to tu více dynamičtější, více vytvořených šancí a hráči tu mnohem více respektují pravidla.

Anglie je slavná "fair-play"!
Hráčí nazkoušejí triky na rozhodčí a to pomáhá toku hry. Fotbalisti se také nesnaží porušovat pravidla, aby získali výhodu. Někdy tu létají velké výzvy, ale hráči se spíše snaží získat míč. Hráč, který dostane výzvu také vyskočí hned na nohy, ikdyž byl třeba trochu zraněn. Jedna věc, kterou háč nemá dělat, je válet se po trávníku, tak totiž rozhodčí obklopí jeho stěžující si spoluhráči.

... a jak se ty chováš na hřišti?
Snažím se chovat hezky, protože jsem viděl, že pohrávat si s rozhodčím není pro hru dobré. I přesto jsem udělal pár chyb, jako stěžování na rozhodčí. Později jsem se viděl v televizi a ptal jsem se sám sebe 'co jsem si jen myslel?!' Profesionální fotbalisti musí jít příkladem a musíme se snažit zůstat v klidu, ikdyž vám srdce bije 200 úderlů za minutu. Snažím se udržet si chladnou hlavu. Jestli dostanu ránu, zvednu se, opráším se a začnu zase hrát.

i když tě shodí zase?
Opět se zvednu. Získáte tak respekt fanoušků soupeřů, když ukážete, že dokážete zpracovat silné výzvy bez ztěžování, znovu a znovu to bude zapotřebí. Tohle je důvod, proč je Premier League skvělou soutěží. Je tu rovněž velká konkurence, stačí se podívat, jak jsou týmy zastoupeny v Lize Mistrů.

Stačí se zeptat Real Madrid!
Hráli jsme proti nim, jakobychom hráli zápas v Premier League. Nemohli prostě zvládnout tempo hry. V tom byl rozdíl mezi těmito dvěma týmy.

S kým by sis raději zahrál v semifinále, s Barcelonou nebo Bayernem Mnichovem?
Přál bych si, aby jsme se sešli s Barcelonou. Ale to nemožné (oba jsme v jiné slosovací skupině). Jsem si jist, že Barcelona bude mít navrch v semifinále... a my budeme jen čekat a uvidíme. Možná se setkáme v poslední čtyřce... pak nejlepší tým vyhraje.

Messi je hvězda Barcelony. Mohl by zvládnout Preier League?
Hra se hraje úplně jinak než vzdu ve Španělsku, ale jsem přesvědčený, že Messi by se mohl stát ještě lepším hráčem, pokud by hrát zde, v Anglii.

... jak to?
On by byl stejným hráčem, ale neměl by tolik 'přestávek' nebo času na zpracování míče jako ve Španělsku. Musel by bát víc vertikální, protože to je to, co tu fotbal vyžaduje.

... a jestli by sis měl vybrat mezi Messim a Ronaldem...
Jsou to oba odlišní hráči, ale Cristiano Ronaldo je ďábel na hřišti, jeho cesta, jak unáší míč do soupěřovi brány je úžasná. Jsem si jist, že kdyby hrál ve Španělsku, měl by více času na zpracování míče a jeho individuální schopnosti by tu ještě více vystouply navrch.

Ronaldo by mohl zvládnout hru v La Lize?
Ano, bez problémů. Ale nemyslím si, že by tam pro něj bylo lepší hrát, hra se v Anglii se pro něj víc hodí.

Manchester United a Barcelona, nejlepší z Evropy?
Ano, protože oba kluby hrají nejlepší fotbal. Man Utd je velice působivé mužstvo hráčů. Sotva zaznamenáš, když mají nějakého kráče mimo pryč. Mají fotbalisty jako Tevez, Berbatov nebo Giggs na ploše, ale i tak si myslím, že Barcelona by Manchester klidně mohla přelstít.

Proč?
Manchester United strašně moc utrpí, když nemají kontrolovanou pozici. Barcelona má více kvalit a žádné pochybnosti, pokud by se měli setkat, Barcelona by měla na držení lví podíl, když by se z Man Utd někdo zranil.

Mluvíme o Messim a Cristianovi Ronaldu. Co si myslíš o Kunovi Aguerovi z Atletica?
Ano, to je třída. Atletico Madrid je šťastné, že může mít v klubu hráče, jako je on, však se o něho starají.

Co tím myslíš?
Tým se musí rozvíjet a zdokonalovat se stejnou rychlostí jako hráč, protože pokud ne, nastává doba, kdy se domníváte, že fotbalista se již v klubu nemůže zlepšit, a proto je potřeba jít dál.

Jak se dostat do klubu a vyhnout takové situaci?
Atletico Madrid musí vybudovat konkurenceschopný tým, a to na stejné úrovni jako hraje Kun Aguero, a když ne, nemají jinou možnost, než nechat hráče odejít.

Něco podobného se stalo i tobě. Kde se vidíš v budoucnu?
Byl bych rád, kdybych zůstal v Liverpoolu ještě po mnoho sezón. Cítím se tu jako doma. Mám jednu sezónu plus další čtyři roky, než my tu skončí smlouva. Klub byl se mnou geniální a já dlužím fanouškům hodně. Vzali mě, jako bych byl jedním z jejich vlastních. Jsou se mnou a ve stejném rozsahu dělají i Gerrard nebo Carragher... je to neuvěřitelné! Doufám, že se vrátí jejich vášeň, získat titul Premier League, protože je to už dlouho od doby, kdy klub titul vyhrál.

Máš ve smlouvě výkupní výjimku?
Ne, tady ji nevezmeš. Oba týmy se můžou dohadovat argumenty předtím, než hráč opustí jeho klub a podepíše jiný.

Jestli se Florentno Rerez vrátí jako Real Madridský president, může se stát, že zaklepe na tvé dveře!
Real Madrid není největší tým ve hře. Real Madrid je velký klub, ale existují také Barcelona, AC Milán, Bayern Mnichov, Inter Milán... Není to tým, který by mě zaujal, a vzhledem k tomu, jaký čas jsem strávil v Atleticu Madrid, řekl bych spíše opak.

Takže Fiorentino Perez neuslyší 'ano' z tvých rtů?
Prostě nemůžu vidět sám sebe, jak hraji za Real Madrid.

Život po Liverpoolu?
Za pár let bych chtěl hrát v Serii A. Potom bych si zahrál ve všech třech největších ligách v Evropě; Španělsko, Anglie a Itálie... a možná, kdo ví, německá liga by také mohla být zajímavá možnost.

Německo?
Ano, řekněme třeba Bayern Mnichov, bylo by zajímavé hrát pro tenhle tým. Ale kdybych měl někdy hrát v Německu, bylo by to zadlouho. Fotbal se mění přes noc a protože já nejsem moc aktivní, pokud jde o změny, nemělo by mi vadit hrát v Itálii a Německu po návratu ze Španělska, z Atletica Madrid samozřejmě.

Evropské šampionáty versus Německo. Co bude dál ve Španělsku?
Doufejme, že se budeme bavit větším úspěhem a fanoušci budou nadále postihnutí národním támem. Nebylo zas tak dávno, kdy byly věci ve Španělsku jinak.

Dále Mistrovství Světa v roce 2010...
Jsme schopni v tomto turnaji zvítězit. Budou tam však týmy s velkými jmény, které se účastní, ale my se budem snažit o titul. Jsem si jist, že budou chvíle, kdy hra bude rozhodnuta nejmenším rozpětím, jako jsou například penalty. To bylo jakov Itálii (Euro 2008), ale tým potřebuje, aby se mohl spolehnout na trochu štěstí, jako tomu pro nás bylo na Mistrovství Evropy. Držte nám palce.

25-ti letý a 60 her pro Španělsko. Impozantní kariéra v národní reprezentaci.
Doufejme, že toho přijde ještě mnohem víc. Doufám, že zůstanu nezraněn a můžu být součástí několika pozitivních her, protože Setgio Ramos je vážně jako drak! Jedním z mých cílů je vyhrát 100 pohárů pro svou zemi. Doufám, že je možné toho dosáhnout, protože to by pro mě strašně moc znamenalo.

Co přinesl Vicente Del Bosque, jmenovaný jako manažer španělského národního týmu?
V době euforie, nác více uklidnil. Cítíme, že jsem schopni si jít za každým cílem. Vicente Del Bosque věděl, jak nám pomáhá udržet se nohama na zemi. Jeho klidná povaha a způsob, jak dělá věci také pomohl všem kteří řídí tým, fanouškům a tisku, zůstaneme vyrovnaní. Nyní je na nás, abysme prokázali, jak daleko můžeme opravdu jít.v případě kopírování uvádět prosím zdroj (torresfan.blog.cz), sama jsem to překládala

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kris | Web | 20. dubna 2009 v 15:22 | Reagovat

Lili kujem za rozhovor! je super :-))))

2 webmiss Lili | 20. dubna 2009 v 15:48 | Reagovat

Kris: ani neviš co mi to dalo zabrat, ale sem ráda, že aspoň někdo to ocení :)

3 Kris | Web | 20. dubna 2009 v 17:21 | Reagovat

lili: jasne že to MUSIM ocenit !!!! ja som poslednu dobu LENIVA na preklady :-/ fnuk
SI SUPER!

a ozaj Lili: odkial si ? :)

4 webmiss Lili | 20. dubna 2009 v 20:21 | Reagovat

Kris: díky :) jinak já sem z ČR :D z Brna, nevíš?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.